Magiska sommaräventyr för hela familjen
Välkommen till sommarens äventyr på Sagolandet Tomteland i Dalarna, 13 juni till 16 augusti.
Vad är Sagolandet Tomteland?
Sagolandet Tomteland är Sveriges största fantasyland. En 18 hektar stor upplevelsepark i Mora, Dalarna, där barn och vuxna kliver rakt in i en levande sagovärld.
Till skillnad från en klassisk nöjespark är Sagolandet en interaktiv upplevelse där barnen ära aktiva och deltar. Genom teatrar, äventyr och möten med sagoväsen blir de själva en del av alla sagolika äventyr.
Här finns upplevelser för hela familjen, även om äventyren är särskilt anpassade för barn mellan 3 och 13 år.
Här är barnen hjältarna i äventyret
I Sagolandet pågår interaktiva musikaläventyr hela dagen. Barnen får hjälpa till att lösa problem, fatta beslut och påverka vad som händer. De möter drakar, älvor och troll och får använda sin egen “tomtekraft”, en magisk kraft som handlar om att tro på sig själv och göra gott för naturen, djuren och varandra.
Det gör varje besök levande, engagerande och helt unikt.
En heldag fylld av upplevelser
Tomteland är en stor park med mycket att upptäcka och uppleva. Perfekt som dagsutflykt med barnen eller en längre familjeupplevelse, komplett med övernattning i Sagolandsbyns mysiga stugor.
- 8 sagovärldar att utforska
- 30+ äventyr och föreställningar
- Stora lek- och klättermiljöer
- Möten med livs levande sagofigurer
För att hinna uppleva allt rekommenderas att stanna i två dagar.
Snart öppnar vi!
- 00dagar
- 00timmar
Åtta sagovärldar att utforska
Kliv in i Trollens rike, möt älvorna i Älvarike, upptäck Drakland och vandra genom den Förtrollade skogen. Varje värld har sina egna sagolika invånare, berättelser och äventyr. Stigar, vatten och magiska miljöer binder samman hela parken och gör resan mellan världarna till en del av upplevelsen.
Mer än bara ett äventyr
Bakom magin finns mer än lek och fantasi. I möten med drakar, älvor och troll får barnen öva på att tro på sig själva, hjälpa andra och ta hand om naturen. Genom äventyren blir de inte bara en del av sagan – de växer i den. Självkänsla, mod och omtanke vävs naturligt in i upplevelsen, utan att det någonsin känns som en lektion.
För många föräldrar är det just det som gör Sagolandet Tomteland till sommarens mest minnesvärda upplevelse.
Nyheter sommaren 2026
Till sommaren väntar nya magiska inslag i Sagolandet. Nya varelser befolkar Sagolandets sjöar, Trollskogen växer och Nya äventyr väntar i alla världar.
Vattendraken är tillbaka i Drakland och Trollkungen och Älvaprinsen strider i Trollrike så packa äventyrsryggsäcken och ladda tomtekraften!
Sommaren i sagolandet Tomteland är magisk!
Planera ert besök
Sagolandet Tomteland ligger i Gesunda i Dalarna, strax utanför Mora.
- Rekommenderad vistelse: 1–3 dagar
(På 2 dagar hinner man se och göra det mesta) - Boende finns i direkt anslutning till parken.
Läs mer här. - Passar barn mellan 3 och 13 år
Bra att veta
Alla äventyr i Sagolandet sker utomhus, så klä er efter väder och gör er redo för heldagar fyllda av lek och äventyr.
Regnar det mycket under ert besök? Då träder regngarantin in och ni får komma tillbaka nästa dag utan extra kostnad.
Ät på plats i någon av parkens restauranger och caféer. Här finns barnens favoriter som pannkakor med sylt och grädde och köttbullar med lingon, tillsammans med ett varierat utbud av lunchrätter som lagas på plats, med råvaror från lokala producenter. Runt om i parken finns också trevliga matsäcksplatser.
Parken är stor, så ta gärna med bekväma skor, extra kläder och badkläder – så är ni redo för allt från äventyr till lek och svalkande bad under dagen.
Parkering finns i direkt anslutning till entrén, och hundar är välkomna utomhus, så länge de hålls kopplade.